Інвест-КонсалтингІнвест-КонсалтингІнвест-Консалтинг
044 303 92 75
investconsult@ukr.net
вул. Сікорського, будинок 1
Інвест-КонсалтингІнвест-КонсалтингІнвест-Консалтинг

Як купити акції компанії напередодні IPO. Інструкція з інвестицій.

IPO

Успішно інвестувати в акції приватних компаній за кілька днів або навіть годин до виходу на IPO цілком реально і під силу кожному. Своїм практичним досвідом, перевагами і ризиками інвестування в компанії, які готуються до виходу на IPO, ділиться Веніамін Проскура, фахівець з міжнародної комерції і ринків.

Як це працює, чи є в цій ніші прибуток і скільки можна заробити на купівлі акцій напередодні IPO?

Технологія інвестування напередодні IPO в загальних рисах – буквально за кілька годин до того, як акції компанії почнуть торгуватися на біржі купуємо папери за оптовою ціною. Через деякий час після виходу компанії на біржу за фактом (після Lock-up періоду 90 днів і більше, протягом якого обіг акцій тимчасово заблоковано для осіб, які купили акції перед IPO), продаємо її акції за роздрібною ціною. Заробляємо на різниці.

Так, наприклад, купуючи акцію за 30$, після її продажі за 50$, отримуємо 20$ чистого прибутку з однієї акції.

Перше публічне розміщення (IPO) – обов’язкова процедура для всіх компаній, акції яких обертаються на фондовому ринку. Залучення бізнесом коштів на розвиток через вихід на біржу – процес постійний і тому завжди є з чого вибирати.

Як працюють інвестиції в компанії напередодні IPO?

Збір коштів і залучення інвесторів

Підготовка до виходу на IPO займає не один місяць і навіть рік. Вже на фініші – приблизно за 2-3 тижні до дати свого виходу на IPO, компанія публікує на сайті https://sec.report/ всю необхідну інформацію для того щоб акції були допущені до торгів на біржі. Тут же по тікеру компанії можна побачити її фінансову звітність за останні 3 роки, опис бізнесу, плани на майбутнє, а також ризики, які бачить керівництво компанії. Інвестори подають заявки на внески. До дати закінчення прийому заявок можна змінити заявку або скасувати її.

Купівля акцій

Можна подавати одну «велику» заявку на суму від 2000 $ на купівлю акцій за попередньою підпискою зі зниженою ціною для великих інвесторів (у деяких брокерів ця сума може бути в рази менше, навіть 50 $, але і можливості купувати і вибирати також будуть нижче). Через день, максимум через два дні інвестору оголошується, за якою ціною і на яку частку схвалена заявка на покупку цінних паперів.

Початок торгів

Після подачі заявки, інвестору стає відомо, скільки акцій від заявленої суми схвалили до покупки. Наприклад заявка була на покупку паперів на 5000 $, а покупка акцій може бути схвалена тільки на 2000 $. Чим вище попит на акції компанії напередодні IPO, тим нижче відсоток схваленої заявки і вплинути на це інвестор не може. Один з істотних мінусів покупки акцій компанії напередодні IPO – можливий lock-up період, коли продати ці акції можна буде тільки після його закінчення. Як правило lock-up період триває від 3 до 9 місяців.

Одним з основних драйверів зростання ціни акцій з першого дня виходу на IPO є незадоволений попит інвесторів, позбавлених можливості купити ці акції до початку торгів, тому що не у всіх є можливість подати велику заявку або ж отримати схвалення на бажаний обсяг. Велика частина акцій, за останні три роки починали торгуватися на біржі на десятки відсотків вище, ніж ціна, за якою клієнти купили акції напередодні IPO.

Якщо потрібно продати акції до закінчення Lock-up періоду, можна скористатися опцією – «Продаж форварда на IPO» – оформивши форвардну угоду зі своїм брокером і продати акції зі знижкою брокеру. Достатньо подати доручення на сайті брокера і вказати тікер компанії, яку хочемо продати.

Отримання прибутку

Після закінчення Lock Up періоду інвестиція або автоматично закривається, і інвестор отримує на свій рахунок прибуток, або можливо тримати акції в портфелі, в залежності від обраної інвестиційної політики та договірних відносин з обраним брокером.

Як купити акції компанії напередодні IPO на фондовому ринку. Покрокова інструкція.

Перші три обов’язкових етапи:

1. Вибрати брокера. Для участі в IPO, необхідно знайти брокера, це може бути будь-яка компанія, що має ліцензію на проведення брокерської діяльності, яка видається Державною комісією з цінних паперів України. Безліч компаній надає дані послуги, але основним критерієм вибору брокера має бути максимальна кількість компаній, які проводять IPO для інвестування. Добре, якщо брокер так само є членом української фондової біржі і надає послуги з інвестування в облігації та акції українських компаній.

2. Реєстрація на платформі брокера, підписання договору для відкриття депозитарного рахунку.

3. Поповнюємо баланс і можемо подавати доручення на участь у купівлі акцій на IPO.

Для подачі доручення на участь в IPO як покупця акцій, на балансі в якості забезпечення має бути мінімум 2000 $ (сума залежить від брокера). Після подачі заявки на суму 2000 $ все буде залежати від алокації. Алокацією називається співвідношення вартості фактично куплених під час IPO акцій до суми поданої заявки. Через величезну кількість охочих купити акції під час IPO андеррайтери (банки та інші інституціональні інвестори, які беруть безпосередню участь в підписці на акції тієї чи іншої компанії) можуть задовольнити тільки частину заявки. Тому інвестори отримують можливість на придбання акцій на меншу суму, ніж вказали в дорученні. Алокація може розраховуватися індивідуально в тому числі в залежності від рейтингу інвестора. Чим вище рейтинг, тим більший обсяг алокації заявник може отримати.

Як підвищити рейтинг?

Не існує єдиних вимог для максимізації показника алокації для рітейлового інвестора, проте можливо дотримуватися загальних рекомендацій, які дозволяють цей показник максимізувати.

Як правило, це:

1. Диверсифікація портфеля по емітентах (Важливо!)

2. Наявність в портфелі цінних паперів, емітованих брокером (Менш важливо!)

3. Активність портфеля (обсяг сплачених комісій брокеру)

4. Оцінка стабільності і рівномірної участі в IPO (Не важливо!)

Кожен пункт відзначений з точки зору важливості та впливу. Як, наприклад, домогтися максимальної оцінки з боку інституційного інвестора за першим пунктом?

Є ідеальні умови:

– Мати в портфелі понад 10 різних паперів, фондів

– Тримати готівкою не більше 50% від свого портфеля. Тобто якщо у вас акцій на суму 5000 $, на рахунку повинно бути не більше 2500 $.

– Мати 50% і більше в маржинальних акціях, фондах.

Зараз існують десятки ETF Фондів, які можна розглянути для придбання, а також сотні маржинальних акцій.

Як оцінити маржинальний папір чи ні? Маржинальною є акція, за якою брокер допускає ліверидж, по суті може надавати кредит для операцій з ними. В основному це акції широко відомих компаній, що мають абсолютну ліквідність.

Мати в портфелі цінних паперів брокера – теж непогано. Але це не найголовніший показник, що впливає на показник алокації. Якщо щоб показник був на максимальному рівні, то в такому випадку точно потрібно мати понад 30% від портфеля в цінних паперах обраного брокера.

Для нормальної роботи цілком підійде і наявність в інвестиційному портфелі до 20% цінних паперів, емітованих брокером.

Рівномірно брати участь на одну і ту ж суму в кожному IPO – просто не має сенсу, інакше є ризик залишитися без прибутку.

Багатьом на початку хочеться максимально заробити і тоді починається поспіх: участь не тільки в покупці напередодні IPO, а й звичайна купівля і продаж акцій на біржі. Порада – не поспішати, набратися терпіння. Якщо закуповувати папери гучних компаній, в кінцевому підсумку потім не вистачить грошей на наступні IPO, які проходять в той же або наступний день, тому що гроші морозяться на добу, відповідно потім можливо доведеться продавати акції, щоб податися на IPO і втрачати, суми хоч і невеликі, але в підсумку половину прибутку з’їдає саме нетерпіння.

Реальний кейс одного місяця інвестування. При загальному обсязі інвестиційного портфеля в 5500 $ – 1500 $ було в ліквідних паперах для підтримки/збільшення рейтингу, решта 4000 $ були зарезервовані для участі в угодах з акціями компаній, які планують IPO, з яких було схвалено заявок тільки на 740 $, і які принесли прибуток в 319 $.

Якщо прийняти 5500 $ с за 100%, то 319 $ прибутку за місяць дадуть прибутковість в 5,8% доларів на місяць або 69.6% річних.

Розберемо на конкретному прикладі, як вибрати в яку компанію інвестувати напередодні IPO?

На сайті в обраного брокера, бачимо, наприклад, що готується до IPO готується чотири компанії:

?Duolingo (DUOL)

?Riskified (RSKD)

?Robinhood Markets (HOOD)

?Teads N.V. (TEAD)

Тут же можна ознайомитися, чим займаються компанії.

Далі переходимо на https://sec.report/ для перегляду звітності компанії, ввівши її тікер, виберемо Duolingo. Проводимо аналітику, користуючись Google і фінансовими звітами за посиланням вище.

Галузевий аналіз

Бізнес по галузях

– E-Learning

– Education

– Language Learning

– Mobile Apps

За даними HolonIQ, 1,8 мільярда людей у всьому світі вивчають нову мову і в 2019 році споживчі витрати як на онлайн, так і на офлайн вивчення мови склали ринок в 61 мільярд доларів.

Згідно зі звітом ResearchandMarkets, очікується, що світовий ринок онлайн-освіти досягне загальної вартості 319,17 млрд доларів 2025 року, при цьому середньорічний темп зростання складе 9,23% в прогнозований період 2020-2025 років.

график
Графік Education & Training Services -62.5% YTD

Фінансовий аналіз

– дата 07/27/2021

– діапазон 85.00 – 95.00 дол.

– обсяг розміщення 528 482 610 дол.

– капіталізація 3 482 516 460 дол.

– Duolingo залучила загалом 183,3 мільйона доларів протягом 9 раундів. Останнє фінансування було отримано 8 грудня 2020 року в рамках венчурного раунду.

– в серпні 2019 року компанія була оцінена в 700 млн дол., а в листопаді 2020 оцінювалася в 2,4 млрд дол .

– ТОП інвестори:

1. New Enterprise Associates 1,951 United States

2. Kleiner Perkins 1,277 United States

3. General Atlantic 342 United States

Звіт про фінансові результати

Компанія має операційний збиток, а якщо у компанії операційні збитки, то це означає, що доходи компанії від операційної (основної) діяльності не покриває операційні витрати.

Баланс

Бачимо, що тут все в порядку

Оцінка компанії в порівнянні з конкурентами:

Назва компанії і ціна акції Duolingo, Inc
86-98$
Chegg, Inc.
87$
Coursera, Inc.
36$
p/s (співвідношення ціни і кількості продажів) 18,43 17.2716.96
Маржинальність71,56% 67.00%53.40%
Темпи росту за 2020 рік 128,51% (yoy)57,07% (yoy)59,24% (yoy)
Темпи росту за перший квартал 2021 року 96,93% (qoq) 51,15% (qoq)58,22% (qoq)

Висновок по Duolingo, Inc – виходячи з середньоринкової оцінки, компанія виглядає недооціненою.

Порівняння коефіцієнту P/E (Chegg- 20,28 Coursera-16,8), P/S (в табл) з конкурентами. Чим вище P/E, тим вище вартість паперу щодо прибутку фірми. Також, після порівняння з конкурентами і порівняння прогнозів аналітиків перевагою було те, що близько п’яти відсотків середньомісячних користувачів використовували платну модель (7дол в місяць). Є величезний потенціал масштабування виручки і готова клієнтська база.

Ризики

  • стабільність роботи додатків
  • додатки конкурентів
  • якісніші методики навчання конкурентів
  • операційно збиткова. Хоча це далеко не найголовніший показник, при виборі компанії для інвестування.

Чому прийшли до висновку, що інвестування в компанію напередодні IPO буде вигідним?


За даними компанії, за станом на 31 березня 2021 року біля п’яти відсотків середньомісячних користувачів використовували платну модель.
Позитивний сценарій. Якщо інвестори будуть виходити з середньоринкової оцінки, то компанія за час IPO виросте на 35-40%
Негативний сценарій. Антиціклічність індустрії освіти в цілому, можуть негативно вплинути на котирування компаній з індустрії освіти і за час IPO ми можемо побачити -10%.
Виходячи з цього, була подана заявка на участь в IPO в якості покупця акцій.
Пройшовши всі процедури, нам при подачі заявки на суму 2000 $ з рейтингом 3/5, схвалили покупку 1 акції на суму 102 $. Як і прогнозувалося на підставі аналітики даних: зростання при виході на IPO склав 36%.